Kaj bi morali vedeti o belih plombah?

Bele plombe veljajo za zelo priljubljeno izbiro za zdravljenje zobnega kariesa, ker omogočajo naraven pa tudi zelo estetski videz. Izdelane so iz kompozitnih materialov, ki so sestavljeni iz smole in drobnih delcev, kot so na primer steklena vlakna. Plombi dajejo trdnost in vzdržljivost. Prilagajajo se lahko barvi vaših zob, posledično so precej bolj privlačne kot tradicionalne kovinske plombe.

Bele plombe se lahko torej zelo dobro ujamejo z naravno barvo vaših zob, zaradi česar so skoraj nevidne. Slednje je še posebej dobrodošlo za zobe, ki se nahajajo na sprednjem delu ust.

Prednosti belih plomb

Ena od prednosti, ki jo nudijo bele plombe, je torej njihova estetika. Prav tako so tovrstne plombe v primerjavi s klasičnimi precej manj invazivne. Pri nameščanju belih plomb se namreč odstrani manj zdravega zobnega tkiva.

Bele plombe oz. kompozitne zalivke
Bele plombe oz. kompozitne zalivke se ujemajo z naravno barvo vaših zob in so bolj estetske kot amalgamske zalivke. Bele plombe so narejene iz mešanice plastike in stekla ter so zelo trpežne; pogosto ostanejo povsem neopazne.

Še ena večja prednost pa je varnost. kompozitne plombe so namreč brez kakršnih koli škodljivih kovinskih sestavin, kot je denimo živo srebro.

Postopek polnjenja pri belih plombah

Pri nameščanju bele plombe vam bo zobar najprej temeljito očistil zob, odstranil bo čisto vse okuženo tkivo. Nato bo material za belo plombo nanesel v več plasteh, pri čemer bo čisto vsako plast utrdil z UV svetlobo. Slednje omogoča stabilnost pa tudi trdnost.

Poglejte kako poteka postopek nameščanja bele plombe!

Potem ko je bela plomba že nameščena, se jo lahko oblikuje tako, da se povsem ujema z naravno obliko zoba, kar omogoča zelo udobno grizenje pa tudi estetski videz.

Trajnost in vzdrževanje belih zobnih plomb

Tako kot to velja za čisto vse vrste plomb, tudi bele zobne plombe od vas zahtevajo, da dobro skrbite za ustno higieno. Na takšen način namreč učinkovito preprečuje nastanek novega zobnega kariesa in plombo ohranjate v dobrem stanju.

Ključni za zdravje so zobna nitka in redni obiski zobozdravnika. Nabiranje hrane in bakterij namreč lahko povzroča nastanek novih težav.

Običajno so bele zobne plombe v primerjavi s kovinskimi manj trpežne, še zlasti na zadnjih molarjih, kjer so namreč obremenitve pri žvečenju največje. Kljub temu da so torej manj trpežne, pa je obnova plomb potrebna po več letih uporabe. To je navadno od 5 do 10 let. Vse je odvisno predvsem od skrbi in velikosti same bele plombe.