Bipolarna motnja je samo ena od vrst duševnih bolezni, pri kateri se kažejo spremembe razpoloženja, energije in aktivnosti, ki vplivajo na sposobnost posameznika, da sploh lahko normalno deluje. Samo prepoznavanje omenjene motnje lahko zahteva strokovno diagnozo, kljub temu pa so določeni simptomi, ki jih lahko opazimo, zelo tipični.
Simptomi, ki jih torej lahko zaznamo, na primer vključujejo tako imenovano manično fazo. To se pri posamezni osebi z bipolarno motnjo kaže na primer v povečani energiji, v evforiji, povečani govorljivosti, zmanjšani potrebi po spanju.
Depresivna faza pri bipolarni motnji
Bipolarna motnja vključuje tudi depresivno fazo, za katero pa je značilna denimo zmanjšana energija in motivacija, pomanjkanje zanimanja za vsakodnevne dejavnosti, negativne misli, spremembe v apetitu in spancu.

Oseba z bipolarno motnjo se v tej fazi počuti utrujeno, celo izčrpano, brez kakršne volje do dejavnosti, ki jo sicer veselijo. Prav tako se občutno zmanjša zanimanje za stvari, kot so druženje, delo, hobiji. Lahko se pojavijo zelo negativne misli, na primer misli o samomoru. Oseba se počuti povsem nevredno, brez občutka moči. Poveča ali pa zmanjša se potreba po hrani, prav tako po spanju.
Mešane faze pri bipolarni motnji
Poleg manične in depresivne faze se pri bipolarni motnji lahko pojavijo tudi mešane faze. Včasih torej prizadeta oseba doživlja simptome manične in depresivne faze obenem. Slednje lahko vključuje na primer povečano aktivnost in energijo, medtem ko se obenem počuti depresivno in brezupno.
Seveda pa je ob tem treba vedeti, da se lahko simptomi za bipolarno motnjo med posamezniki precej razlikujejo. Prav tako, da lahko vplivajo na njihovo vsakdanje življenje na najrazličnejše načine. Posledično je pri sumu na bipolarno motnjo poglavitnega pomena, da se oseba čim prej posvetuje s strokovnjakom, kot je na primer psiholog ali pa psihiater. Samo strokovnjak v tem primeru lahko postavi čisto natančno diagnozo in predlaga seveda primerno zdravljenje.
Pri kom se lahko razvije bipolarna motnja?
Bipolarna motnja se lahko razvije pri vsakomur, kljub temu pa so znani nekateri dejavniki, ki znatno povečajo možnost, da se bo oseba soočila s to motnjo. Med drugim omenjeni dejavniki vključujejo genetske dejavnike, na primer družinsko anamnezo. Če ima nekdo v družini torej bipolarno motnjo, je verjetnost, da bo tudi sam razvil to motnjo, toliko večja.